Maturita, aneb zápisky Mazáka Luckyhanda

20. května 2017 v 14:27 | Zuzana Macháčová |  Náladovník
Čili 35 věcí, na které přijdete během zkoušky a přípravy na ni (čerpáno z osobních zážitků, I swear!):

Je zajímavé, na kolik důležitých životních objevů může člověk přijít - a to během jediného měsíce! Tak například:

1. Že si do poslední chvíle říkáte, jak na to máte spoustu času, pak zapinkáte svaťák a potom panikaříte.

2. Že v momentě, kdy na instastories vidíte, jak všichni postují obrázky s tím, jak se učí do noci, zatímco vy jednoduše lelkujete, je něco šeredně špatně.

4. A že když jde do tuhýho, začnete si vypracovávat podrobný plán, který budete plnit na 120 procent po vzoru soudruha Lenina. Čili vůbec. ;) A že jeho heslo: "učit se, učit se, učit se!" je strašná kravina - protože kdo by se učil a učil a učil! A že v posledním týdnu tento svůj názor hezky rychle změníte, protože vaše stopy prakticky nevedou jinam, než k učení, na záchod a do ledničky. Jo. Lednička. Tam hlavně!

5. Že ne vždy platí pravidlo "42 is the answer!"

6. Že se vám často stane, že se nestihnete nasnídat. Nebo naobědvat. Nebo obojí. A pak přežíváte na jablkách a slaných burácích!

7. Že spánek je důležitý. Asi i proto budík, který jste si dali úmyslně na hodně brzo ráno, odkládáte tak dlouho, až nakonec nestíháte ani běžné věci jako se civilizovaně obléknout, vyvenčit psa, anebo se najíst (viz. výše) a potom panikaříte.


8. Že i čtyři hodiny spánku denně stačí.
A že se naopak dá spát i 12 hodin v kuse!

9. Že jet přes půlnoc se stává denním chlebem!

10. Že se naučíte pít energy drinky, ačkoliv jinak byste se toho nedotkli ani lopatou!

11. Že se nesmíte nechat odrbat, když po vás někdo chce odkoupit maturitní otázky. A i kdybyste na tom ve výsledku prodělali za příliš vysoko položený kurs - alespoň znáte svoji cenu! A že na tom vlastně tolik nesejde. Zvláště pokud si od vás někdo odkoupí pár otázek těsně před maturitou - po úspěšně složených zkouškách je vám to vlastně jedno, že vám to kilčo, dvě někdo visí.

12. Že vám nejlepší kamarádka nezavolá s problémem, který potřebuje probrat a najde si jinou vrbu, protože "vy se přece učíte na maturitu a ona vás nechce rušit"!!! Vrrrrr!!!

13. Že přiberete. Léto neléto, přiberete. Dvě, tři kilča vyletí nahoru jako blesk, protože "vy maturujete a vy máte na sladké odměny právo!!!"

14. A pak přijdou ty pařby na oslavu, že ano! To postavě taky moc nepřidá! :P A peněžence už vůbec ne! :D

15. Že tiskárna je v podstatě už váš majetek.

16. A YouTube je žrout času!

3. Že v krizi potřebujete Cimrmana! Anebo letět vrtulníkem! (Již brzy článek ZDE!) Anebo výlet do cizího města. Anebo večeři na Bolt Tower. Anebo prostě a jednoduše jaro.


17. Že poslední zvonění je poslední švandou, která vás při nadcházející maturitě čeká. Potom už nebudete mít čas absolutně na NIC! A budete vděční, že můžete jít na těch dvacet minut vyvenčit to vaše chlupaté, tlusťoučké zvířátko.

18. Že čím blíže východu na posledním zvonění umístíte svůj stánek, tím lépe - jednak okamžitě trkne příchozí do nosu a jednak to máte nejblíž a nemusíte se s lavicí tahat tak daleko. Já vím, naše chyba. Nejvzdálenější konec tělocvičny zkrátka nebyl dobrý nápad...

19. Že je lepší ze začátku nastavit nízkou cenu a pak ji postupně zvyšovat - nikdy ne naopak! Další poučení ze života - kvůli špatně zvolené strategii jsme s kamarádkou neprodaly skoro nic, ale zase jsme díky tomu zjistily jiné věci, jako například tu, že:

20. Když chodíte cinkat do ulic a žebrat o příspěvky, je nejlepší mít s sebou sladkosti - lidé jsou sebranka úplatných mlsalů a tím spíš vám přihodí peníz do kasičky! Takže se nakonec to nevykoupené zboží z krámku Fancy Lollipops setsakra hodilo! :D

21. Že obětovat celý svaťák učení se na přijímačky je sakra chyba! ZSV a TSP jsou zlo! Brno mně nemá rádo!

22. Že občas jsou názvy firem v testových sešitech opravdu k popukání! Například firma Zakoupil a Zbořil - jakýsi Pat a Mat českého Scia --> nedivím se, že krachli. Anebo firma Spokojený pejsek.
Krmte své psy! Budou naživu podstatně déle než ti, které jejich páníčci krmiti odmítají!

23. Že tomu pocitu, když v TSP konečně vyřešíte banální rovnici o jedné neznámé, kterou kvůli chaotickému množství čísel, zlomků a nepřehledných znamének řešíte téměř hodinu, se nic nevyrovná!

24. Že maturita je plná paradoxů! Napřílad paradox písemné češtiny - vy, kdo jste byli ve slohovkách v zásadě premianti, panikaříte nejvíce - co když komise nepochopí vaši originalitu, co když se necháte unést a omylem místo popisu napíšete líčení, atd, atd... A nakonec skončíte u charakteristiky...

25. Že i když jste si otázky přečetli jenom jednou, anebo jste je vůbec neviděli - dá se odmaturovat za 4! Jedničky z každého předmětu vám zcela jistě zaručí "šťastná ruka" - stanete se jakýmsi Mazákem Luckyhandem! A to vám zajistí minimálně dva amulety po kapsách a řetízek pro štěstí od milovaného člena rodiny, stejně tak jako čínská mince a pomalovaný obrázek Ježíše v peněžence, který vaše máma před měsícem dostala od jednoho Mormona!


26. Že maturitní komise se skládá z profesorů, kteří vás znají a posuzují vás jako celek - tedy nehledí pouze na váš výkon u maturity, ale také na vaše snažení během těch čtyř let, což je pro někoho výhodou, pro někoho je to naopak vstupenka do hrobu.

27. Že Orwell působil v poválečné době, kdy došlo k bipolárnímu dělení světa, tradiční mocnosti, jako je Velká Británie a Francie ustupují do pozadí, Německo je v podstatě postaveno mimo hru kvůli poválečným reparacím, demilitarizaci, denacifikaci, a také proto, že je rozděleno na čtyři okupační zóny, a prim hrají dvě světové velmoci - USA a SSSR, které vedou Studenou válku, která rozdělila svět na Západ a Východ až do pádu Berlínské zdi. A že tyto znalosti se vám v češtině setsakramentsky hodí, pokud v komisi při posuzování přísedí profesor a zároveň ředitel školy, který vás za hodinu bude zkoušet z dějepisu!

28. Že rozbory textu jsou vlastně v pohodě!

29. Že na slavné fotografii vedle Gottwalda stál ještě jeden významný politik, který byl později vyretušován - a že to byl Rudolf Slánský, oběť procesů 50. let.

30. Že v kronikách se někdy dočtete hodně zajímavé věci!


31. Že "ZABIJETE UČITELE JANDERU!"

32. Že odkoktat se dá i otázka, kterou jste viděli jednou jedinkrát před půl rokem! Ano! I když je to ve francouzštině!

33. Že mít příležitost se zase jednou slavnostně obléknout je super a ten pocit "když se načančám" je k nezaplacení!

34. Že sezení s bandou těch nejlepších lidí u řeky a flašky je mnohem lepší, než jít někam do klubu!


35. A že ta maturita je vlastně úplně na pohodu. Tedy za předpokladu, že jste Mazák Luckyhand jako já a máte štěstí na otázky! :D

A perlička na závěr z úst mojí mamky - Ostraváci toho musí umět nejvíc, bo mluví nejrychleji!
 


Komentáře

1 Lotte Lotte | Web | 21. května 2017 v 15:48 | Reagovat

Hehe, já si jednu maturitní otázku poprvé četla teprve v den zkoušky a to je teprve malér a vrchol lelkování. Hůř jsi na tom jistě nebyla. :D
A obdivuji, že jsi s učením jela i přes půlnoc. Já se v noci nedokážu soustředit a přes půlnoc nejedu ani teď. :)
Ach, velmi pravdivá poznámka s Youtubkem. Ach, to je to místo, kde se prokrastinuje.
TSP je vskutku zlo. A podle mě úplně blbě nastavené zlo, ale to by bylo na dlouhou debatu. :D
No a já moc gratuluji k úspěšné matuře. :)
(Číslo tři je přeskočeno ze speciálního důvodu, nebo to byl omyl? Jen mě to zaujalo. :D)

2 Zuzana Macháčová Zuzana Macháčová | Web | 21. května 2017 v 16:23 | Reagovat

No, čtyři otázky do dějáku jsem viděla ráno v den zkoušky, ale je fakt, že jsem si je dost podrobně vypracovávala, takže jsem se s nimi nesetkávala poprvé! :D Vidět otázku úplně prvně těsně před zkouškou musí být fakt haluz!
Jako podle mě jsou TSPčka o ničem - rozšířila bych oddíl všeobecného přehledu, zkrátila matematiku a úplně bych vypustila prostorovku. Protože co má sakra prostorová představivost co do činění s tím, jestli jsem nebo nejsem dost dobrá pro danou školu?!
Jaké jsou tvé výhrady k TSP, toto je téma, které s radostí prodiskutuji! :D
Děkuji za gratulaci! :)
Ráda bych řekla, že za tím stojí určitá narážka (abych působila tajemněji a originálněji! :D ), ale musím bohužel přiznat, že jde o omyl! :D

3 Lotte Lotte | Web | 22. května 2017 v 8:02 | Reagovat

Moje hlavní výhrada k TSP je, že je nastavené pro všechny fakulty stejně. Když jsem se dejme tomu hlásila na fildu, kde bych se zaručeně nesetkala s matikou v žádné formě, tak na co je tam ten matematický oddíl? Navíc tak dlouhý? A prostorovky jsou idiotská blbost. :D Nemám prostorovou představivost a prostě nevím, jak bude krychlička vypadat, když se otočí tak a tak. Ale to přece neznamená, že jsem hloupá a nemám právo studovat na té škole, ne? Jaký je tohle ukazatel inteligence? :D A všeobecný přehled je občas trochu random. Teoreticky bych souhlasila, že by měl být rozšířený, no na druhou stranu jsem se tam občas setkala s podivnými otázkami, asi jako kdyby autor otevřel encyklopedii na náhodné stránce a něco z ní vybral do testu.
(Jo, já mám ohledně TSP hodně na srdci. Má nenávist je hluboká. :D)

4 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 22. května 2017 v 18:48 | Reagovat

Hlavně to chce klid, ona ta maturita není takový tragédie. :D (Ale taky jsem klidná nebyla...)
S tím stánkem na poslední zvonění - co to přesně je? U nás poslední zvonění probíhá tak, že se vezmou staré rtěnky a hnusné voňavky a ocet a každý, kdo nedá, se počmáře a zasmradí. Víc se mi líbí, jak to mají Moraváci - že nabídnou dobrotu. Jó, na to já slyším! :D

5 Zuzana Macháčová Zuzana Macháčová | Web | 24. května 2017 v 9:37 | Reagovat

[3]: No právě! Prostě TSPčka tě klasifikují jako studiaschopnou pouze podle toho, jakou máš logiku, a už nehledí na to ostatní - na zápal, na fantazii, na skutečný zájem ten předmět studovat atd.
A je to fakt, například letos tam byla hoodně specifická otázka, která se týkala Egypťana Sinuheta a problém ji odpovědět jsem měla i já, která jsem ho milovala a četla... I když je to random, pořád je větší šance, že mezi otázkami bude něco, co člověk ví spíš, než když se to zahltí matikou! :D Moje nenávist přešla do smíření, řekla bych ! :)

[4]: No ono to má několik částí - nejdříve to, co jsi popsala v rámci školy a potom se to přesouvá do tělocvičny, kde se třídy představí, prodávají veta a vymyslí hry a soutěže pro kantory atd. (velmi oblíbenou odměnou za výhru jsou šlehačkové dorty, které mohou házet do obličeje kterémukoliv studentovi z dané třídy) Mezitím se pro zevlouny prodávají různé kravinky - od pochutin, přes placky až po fotokoutek a z toho jdou samozřejmě další peníze do kapsy - a to jsou ty stánky. :D No a pak se chodí normálně do ulic. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama