Rozhovor s dlouholetými phanatiky.

18. září 2010 v 17:14 | Zuzi98 |  Fantomismus
Bonjour vespholek!

Večer jsem nemohla spát, tak jsem přemýšlela, co udělat na mém blogu. Napadlo mě že by mohl být zajímavý rozhovor s opravdovými phanatiky :-D
njn já jsem už taková, že mě napadají ztřeštěný nápady :-D

1. Jak velkými phanynkami Fantoma Opery jste byly, když jste zakládali web?

PANDORA: Whoo hooo. No už jen to, že jsme o něm založily (no, založily... to bude na delší povídání) stránky, vypovídá, že hodně velkými. Řeknu to na rovinu. Byly jsme geeci. Závisláci. Magoři. Byla to první věc, o který jsme se začaly bavit. (až potom jsme přešly k tématům jako např. chlapi, kde se často -
někdy až moc - shodujem). Ale mezi náma, kdybych vám vyprávěla o všem, co jsme s tématem Fantoma Opery zažily, poslali byste nás bez milosti do blázince...

DELILA: Byly jsme šílené. Opravdoví maniaci se vším všudy a myslím, že kdyby Erik žil, musel by si na nás sehnat soudní příkaz. Vím, že byly časy, kdy jsem si ten nejnovější film pouštěla pravidleně 3x týdně a vynechala jsem jen při výjimečných příležitostech- např.oslavy narozenin atd- a i tomu předcházely srdceryvné scény. V počítači jsem měla všechny obrázky, které z filmu existovaly, znala každou scénu nazpaměť, nutila všechny členy své rodině kdykoliv byla příležitost při cestě v autě poslouchat soundtrack a s ním samozřejmě i své "pění". A když vám řeknu, že taková cesta na naší chalupu trvá přes 2 hodiny, s odstupem času je poměrně lituji.

2. Jakými phanynkami jste dnes?

PAN: Tak jasně, že doby, kdy se nám každou noc zdálo o Erikovi (to většinou znamenalo ne zrovna slušný sny) a prožívaly jsme každý nový obrázek, co jsme našly na internetu, a neřešily nic jinýho, jsou pryč a ta posedlost dostala trochu realističtější, střížlivější a umírněnější podobu, ale myslím, že jsme věrný phanatičky - víc nohama na zemi, nebrečíme každý večer do polštáře, jaké měl Erik och dobré srdéčko a jak na něj lidi byli zlí, ale pořád to žereme, dál pátráme po novinkách, faktech a zajímavostech, snažíme se vymýšlet nápady na články, píšeme pokračování, kterým žijeme (kvůli právě rozepsaný kapitole jsme se nedávno v 11 večer potmě táhly Prahou, abysme zmapovaly cestu, kudy má jít jedna postava, a předevčírem jsem v rámci zdrojů informací kupovala knížku), Del mi dala k narozeninám CD Love Never Dies...

DEL: Řekla bych, že mnohem umírněnějšími a jsem za to ráda. Ne že by mi nechyběly vteřiny nabité adrenalinem, kdykoliv jsem na netu objevila nový obrázek, rozhovor nebo jakoukoliv mně do té doby neznámou skutečnost, ale myslím, že je dobré mít svůj život pod kontrolou a nežít jenom tím nereálným sněním o tom, co by asi dělal Erik, kdyby byl v mé situaci atd. Samozřejmě považuji za úžasné, že byl tento film, knihy nebo obecně téma oslovilo, možná i inspirovalo tolik lidí po celém světě, ale myslím si, že by člověk měl zůstat nohama na zemi, případně si třeba právě ve Fantomovi najít něco, co mu pomůže dát svému životu smysl.
Pořád ale znám všechny texty z muzikálu nazpaměť!

3. Čí to byl nápad vytvořit váš web?

PAN: Hmmm, to už si moc nepamatuju. Ale jak nás znám, řekla bych, že první impuls byl od Del a já jsem byla nadšeně pro a hned jsem to zrealizovala. Jenže... blog.cz tou dobou stávkoval a nešly zakládat blogy. My ho ale chtěly HNED TEĎ OKAMŽITĚ! Proto jsme využily jeden můj "pokusný" nepoužívaný a protože jsme prostě krávy, během následujícího týdne jsme tam nahrály snad stovky obrázků (ou jé, hony na obrázky...to bylo něco) a když to blog.cz časem rozchodil, už se nám nechtělo stěhovat (i když by to tenkrát bylo reálnější než teď, když už máme spousty článků, komentářů, atd.) Kdybyste někdo pátral po významu slova "Achetaton"... já jsem tou dobou byla naprosto posedlá Egyptem, měla jsem o něm i stránky, a Achetaton bylo město a znamená to "Atonův obzor". Mám se pouštět do přednášky o egyptologii? Raději ne, takže koho to zajímá a neví o co go, najděte si něco o faraonu Achnatonovi a jeho monoteismu. Tak. :D

DEL: Tak to vážně vůbec netuším. Bylo to asi před třemi lety, v době, kdy jsme se poznaly a samozřejmě sdílely stejnou vášeň- Fantoma. To byla zrovna zlatá éra blogů, no tak to znáte... Mluvily jsme spolu ve volném čase v podstatě nepřetržitě, takže si vůbec nepamatuju, koho přesně to napadlo, ale vím, že jednou večer prostě padl nápad založit si vlastní stránky. Někdy v té době jsme také "ukořistily" správcovství na fóru, takže si umíte představit, že jsme měly pocit, že nám patří svět :D Nebo ten fantomovský minimálně.

4. Doufám že toho nelitujete, když máte tak skvělou návštěvnost.

PAN: Skvělou?!?! :D

DEL:
No... nevím, jestli bych jí nazývala skvělou, ale je uspokojivá. Samozřejmě nemůžeme očekávat 200 lidí denně, protože Fantom je tak nějak trošku komornější téma, než kdybychom měly blog o Miley Cyrus, Twilightu a podobných ***, no víte. Hlavně mě těší, že máme pár stálých čtenářů, kteří nikdy nezklamou, a toho si opravdu cením- především proto, že po nějakých 3 letech existence není vždy o čem psát, ale oni to nevzdávají a podporují nás. Za to děkuju.

5. Která z rubrik je vaše nejoblíbenější?

PAN: Já jsem se vyžívala ve Faktech, škoda, že už jsme zpracovaly, co se dalo. Momentálně je to Soumrak (ten má takovou pofidérní rubriku, vlastně ho najdete ve 2) a začínáme Opery světa.

DEL: Asi fakta o Fantomovi. Bylo zajímavé se "vydávat po (online) stopách" Erika, zprostředkovat ostatním to něco málo o jeho životě, co víme. Ale jak říkám- na internetu je toho žalostně málo, a proto máme s P. tajný plán vydat se kamsi do pařížských archivů a minimálně probrat noviny z tehdejších dob apod. :D No tak uvidíme, třeba to někdy vyjde.

6. Kdy už se konečně dočkáme happyendu vašeho Soumraku nad Vltavou?

PAN: Kdo tady mluví o happyendu?? Jinak si to spočítejte - máme tak 1/3 (25 kapitol) a to nám trvalo 2 roky...

DEL: Ha, snad ne moc brzy! Protože pak bychom už neměly co psát! Ne, to vlastně není tak úplně pravda, už máme naplánovaný i druhý díl :D No abych byla upřímná, vážně vám tohle nemůžu říct, protože přestože máme kapitoly v podstatě do konce příběhu už naplánované, občas se prostě u nějakéí scény zaseknem a přijde nám hrozně stupidní a nereálná. Jako zrovna teď. Především mám problémy s Erikovou češtinou, protože mi prostě nic nezní dost dobře na to, aby to bylo věrohodné.

7. Četly jste Fantoma od Susan Kay?

PAN: Jasně. Přečetla jsem ho za 2 dny a byla jsem z toho hodně dlouho silně mimo, střídavě jsem se přiblbě usmívala a byla v depce. Potom jsem za něj asi dvakrát platila upomínku v knihovně a jako dárek pro Del jsem ho projela kopírkou... půjdu do pekla. A jestli si tohle někdo přečte, tak i do vězení!

DEL: No jistě. Je to úžasná knížka, dokonce ji tak nějak nelegálně vlastním, ale pst. Ale musím se přiznat, že jsem u žádné knížky nebrečela tak příšerně jako u téhle, to byly opravdu hysterické scény, které jsem tu předváděla zdrcena Erikovým osudem. Proto jsem taky ještě nenašla odvahu si ji přečíst podruhé, maximálně nahlédnu do nějaké kapitoly, když něco potřebuju třeba pro psaní Soumraku.

8. A jaký dojem na vás udělal Fantom od Lerouxe?

PAN: První dojem byl... no...tak nějak... Long story short: měla jsem snad 50 let starý vydání z místní knihovny (obálka je zelená, jestli ho někdo náhodou nemáte), který se pyšní archaickým překladem a silně retardním psaním uvozovek. Když jsem si teď koupila novější vydání, musím uznat, že se čte líp. Uznávám ho jako originál, ale jak se říká - Leroux dal Fantomovi život, Kay duši. (trocha filozofie, och)

DEL: Beru to jako dobovou, klasickou literaturu, na můj vkus chvílemi až příliš naivistickou a hororovou. Ano, samozřejmě, že mi phanatické vyznání nedá a musím říct, že se mi Lerouxův román líbil minimálně proto, že bez něj by přece nebyl žádný phanatický kult! Ale taky musí přiznat, že kdyby se kniha týkala úplně jiného tématu, asi by mě příliš nezaujala.

9. Máte dojem že byste se "bránily" zuby nehty, kdyby vás chtěl unést tajemný Fantom opery?

PAN: První myšlenka: Jsem perverzní úchyl, takže nejspíš moc ne. Vzhledem k normálnímu pudu sebezáchovy bych se ale v reálu (myšleno někde v půlnoci na ulici, kdyby mě najednou přepad cizí chlap) snažila kopat mezi nohy, kousat, vypichovat klíčema oči a volat policii.

DEL: "Bránily"= nechaly všechno být a ještě mu říkaly, ať přidá? Jo..., tak to asi jo.

10. Byly jste už v Paříži? (já odpověď znám, chodím na váš web, ale chci znát váš názor.)

PAN: Byly, obě, já dvakrát - jednou se školním zájezdem (naposled, co jsem jela na poznávací pobyt, už nikdy víc) a potom ještě jednou před 2 lety s mámou, což bylo naprosto super. A chci tam znova!

DEL: Jasně. Byla jsem tam 2x a dodnes považuju Paříž za nejúžasnější místo na světě. A to mi nikdo nevymluví.

11. Jak a co se vám tam líblio?

PAN: Uááááááááá. Moc. Moc. Moc. Miluju to tam! Pokusila jsem projít, co se dalo, a těžko říct, co se mi líbilo - líbilo se mi totiž snad všechno kromě Centre Pompidou, což je muzeum moderního umění a tuším knihovna, a je to skleněná krabice s barevnýma trubkama. Nic proti moderní architektuře, ale není to můj cup of tea. Obzvlášť ale miluju Latinskou čtvrť - romantický uličky, obchůdky převážně se suvenýry, knihkupectví, pekárny, kavárny, restaurace, Sorbonna, Pantheon, kde je pohřbený Voltaire nebo Dumas, když sejdete k řece, jste u Notre Dame... Stánky podél nábřeží, kde najdete knihy, plakáty i další blbosti... Ach jo, mohla bych takhle psát donekonečna a stejně bych nepopsala všechno, co se mi líbilo. A jak tak vzpomínám, chce se mi tam čím dál víc.
S Del už asi 3 roky plánujeme, že tam příští prázdniny (2011) pojedem minimálně na měsíc, sice jsem poměrně zvědavá, jestli to vyjde, hlavně finančně, ale necháme se překvapit. :D

DEL: Úplně všechno! Vzdušné bulváry, nádherná architektura, káva, pain au chocolat, perfektní parky, lidi, móda, jazyk, croissanty, miniaturní hotelové pokoje, atmosféra.... Umm, mám pokračovat? Jsem totiž maniak na cokoliv francouzského (i můj pokoj vypadá tak trochu jako francouzský ostrov uprostřed každodenní pražské šedi), takže Francie je zkrátka moje země zaslíbená. A Paříž moje oblíbené město. Znám to tam jak svoje boty a vždycky si to tam perfektně užiju
.
12. Byly jste v Opeře Garnier?

PAN: Mohla bych snad jet sama do Paříže a nejít do Opery?! Sure thing! Jednou s průvodcem, 2x sama.

DEL: Samozřejmě! Je to moje nejoblíbenější budova na světě! (Pardon, že mluvím pořád v těch superlativech, obvykle jsem spíš sarkastický a lehce depkoidní typ člověka, ale na tohle téma nemůžu odpovědět jinak.)
13. Co byste řekly Erikovi, kdyby vás pozval na kafe?
PAN: "Kde a v kolik?"
DEL: Ke mně, nebo k tobě? :D

A JEŠTĚ NĚKDO:

1.Jakou phanynkou Fantoma - Lona Chaneyho jste dnes?
CHANEY: Vášnivou sběratelkou, ctitelkou a obdivovatelkou. Před Fantomem v podání Lona Chaneyho mi nezbývá než smeknout.
2. Četla jste Fantoma od Susan Kay?
CHANEY: Ano. Kniha se mi nelíbila.

8. A jaký dojem na vás udělal Fantom od Lerouxe, pokud jste ho četla?
CHANEY: Neohrabané dílo plné historických nesmyslů. Přesto Fantomova psychologie je tam zachycena velice zajímavě. Člověk se do něj prostě musí zamilovat ;-)
9. Máte dojem že byste se "bránila" (znáte to ne? :-D ) zuby nehty, kdyby vás
chtěl unést tajemný Fantom opery? :-D

CHANEY: Kdyby to byl tajemný Fantom, tedy nějaký chlápek v masce, a chtěl by mě unést, tak bych se samozřejmě bránila.
Pokud bych ale stejně jak Christine věděla, kdo je tím tajemným Fantomem, pak si nejsem jistá, kdo by koho unášel :-D
10. Byla jste už v Paříži?
CHANEY: Ano, dvakrát. Ale to bylo v době, kdy jsem Fantoma a jeho příběh ještě neznala.
11. Pokud ano tak co se vám tam líblio?
CHANEY: Ehm...
12. Byla jste v Opeře Garnier?
CHANEY: Ne, ale pamatuji si, že jsem šla kolem. Úplně mě z ní mrazilo. Sálala z ní taková podivná energie. Teď vím, že je to kvůli tomu, co se v Opeře kdysi stalo a co do ní Erik vtiskl.

13. Co byste řekla Erikovi, kdyby vás pozval na kafe?
CHANEY: Vezmeš si mě?

No a abyste se tu nenudili po tý dlouhodobý odmlce je tady ještě někdo!

1.Jakou phanynkou Fantoma jste dnes?
Clarissa: dneska?? jako kazdy den vede neodolatelny fantom v cernem (smich)2. Četla jste Fantoma od Susan Kay?


Clarissa: Kdybych necetla tak bych nebyla pravej fanatik ne?? xD. ne vazne.. jinak ale musim rict ze byla skvela a navic rovnou v nasem meste... no tuto vetu asi rikam po sty xD jinak vsem doporucuju ;)8. A jaký dojem na vás udělal Fantom od Lerouxe, pokud jste ho četla?

Clarissa: musim rict, ze jsem ho cetla po Kay. Bylo to jiny hlavne obsahove a delkou. konec s presne nepamatuju, ale pokud vim tak s nim Christiana zutala, ale Erik ji nakonec vratil k Raulovi. to me dost vzalo. sice se mi Kay libila vic, k teto knizce se jiste nekdy vrtim.

9. Máte dojem že byste se "bránila" (znáte to ne? :-D ) zuby nehty, kdyby vás

chtěl unést tajemný Fantom opery? :-D

Clarissa: jo... no dobre.. pokud bych vedela ze to je on a ne nejaky pedofil z Domazlic, tak mozna na tech schodech aby zpomalil abych se tam nenatahla xD.10. Byla jste už v Paříži?


Clarissa: byyla jsem tam nekolikrat, ale vzd kdyz sem byla mala. mohlo mi byt takovych 6?. vim ze jsem byla i na Eifelovce a koupila sem si tam uzasnou tmave ruzovou salu xD11. Pokud ano tak co se vám tam líblio?


Clarissa Byla sem tam v zime a jak sem jiz, rikala moc si to nepamatuju, ale urcite to bylo krasne:)


12. Byla jste v Opeře Garnier?


Clarissa: ne, bohuzel. Vlastne pochybuju, ze se tam nekdy dostanu :(


13. Co byste řekla Erikovi, kdyby vás pozval na kafe?


Clarissa: a kam pudem? docela rada bych sla do illy cafe....

tak zatím! Au revoir!
 


Komentáře

1 Pan Pan | Web | 28. září 2010 v 19:13 | Reagovat

Moc díky za rozhovor :D kdybys někdy chystala další, dej nám určitě vědět ;)

2 zuzi98 zuzi98 | Web | 28. září 2010 v 19:46 | Reagovat

Buď bez obav!

3 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 18. dubna 2012 v 16:35 | Reagovat

Noné! O Pandoře a Delile vím - kdo ne? - ale další dvě jména vidím prvně. Tak mě napadlo, že bychom se my - já, Lotte na phantom-love-never-dies.blog.cz, ChristineMaria a další mohly označit za FANTOMAČKY NOVÉ GENERACE. To zní pěkně, ne? :D
(Mimochodem: opravdu ráda vidím, že slova jako fantomologie mají opravdu své využití :D)

4 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 18. dubna 2012 v 16:36 | Reagovat

Mimochodem, fungují ještě ty další zmiňované blogy?

5 Zuzana Samiecová Zuzana Samiecová | Web | 19. dubna 2012 v 20:49 | Reagovat

No clarrisu můžeš znát pod blogovým jménem Fantalight :)

6 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 19. dubna 2012 v 21:04 | Reagovat

Ahá! Bingo - a je to venku! :D
A zjistila jsem, že na blog Chaney už jsem taky narazila :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama